Klasická masáž

Masáž patří k nejstarší, nejčastěji používané a nejoblíbenější relaxační proceduře. Příjemně působí na každého. S využitím některých hmatů, jako je tření či hnětení na určitých částech lidského těla, pomáhá odstraňovat nejen svalové napětí a bolest, ale podporuje i funkci krevního oběhu a vnitřních orgánů, a tím zlepšuje i celkovou psychiku člověka.

Nejstarší písemné zmínky o masáži a jejím blahodárném vlivu najdeme v Egyptě nebo v Číně, a to již v době asi 5000 let př. n. l. Švédskou (Lingovu) masáž si osvojili i američtí atleti, kteří ji uplatnili při olympiádě v roce 1900. Od té doby se masáž stala nedílnou součástí programu všech sportovců, a to jak při přípravě na sportovní výkony, tak i při regeneračních procesech.

Ruce zkušeného maséra dovedou uvolnit a prokrvit celé tělo, které je pak lépe zásobováno živinami a kyslíkem. Prohřívá se a zabraňuje otokům. Masáž má pozitivní vliv na činnost srdce. Napomáhá lepšímu prokrvení a návratu žilní krve a mízy z periferií do oběhového centra.

Masáž je vynikajícím prostředkem k odbourání stresu. Uvolňuje zatuhlé svalstvo, které může být příčinou mnoha potíží. U této masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky, např. kyselinu mléčnou, která způsobuje nepříjemnou bolest ve svalech.

Doporučuje se masáž celková, ale nejčastěji se používá masáž zad a šíje. K masáži se používají kvalitní masážní oleje. K prodloužení regeneračních účinků je vhodné olej nesmývat, ale naopak nechat působit i několik hodin po masáži.

Vhodné pro

zrychlení regeneračních procesů (po úrazech a operacích), podporu vstřebávání otoků, výronů a výpotků, zlepšení celkového fyzického i psychického stavu, zlepšení sportovního i pracovního výkonu, uvolnění svalového napětí, odstranění toxických látek z těla, zlepšení kloubní pohyblivosti, zlepšení stavu chronických revmatických nemocí (artritidy, artrózy), při hemiplegii, paraplegii, roztroušené skleróze, funkčních nervových chorobách, (i pro neposedné děti).

Nevhodné při

horečnatých, infekčních a akutních zánětlivých onemocněních, kožních nemocech, srdečním onemocnění, vysokém krevním tlaku, nádorovém onemocnění, zánětech svalů, poruchách krevního oběhu, hnisavých a plísňových nemocech, těhotenství ( pouze masáže vsedě) a šestinedělí, čerstvém poranění, chorobách dutiny břišní. Také není vhodné krátce po extrémní fyzické zátěži.

Přibližná délka masáže

částečná 60 minut
celková 90 – 120 minut