PSYCHOTERAPIE

EFT – Techniky emoční svobody

Co je EFT?

EFT je zkratka pro Emotional freedom techniques, volně přeloženo: Techniky emoční svobody.

EFT je emocionální verze akupunktury bez jehel.  Unikátní terapie, u které se mluví, a která zklidňuje natolik, abychom o problému mohli v klidu a jasněji přemýšlet a změnit ho. Je to tedy technika, která nás zbavuje emočních příčin problémů.

Je jednoduchou, rychlou a účinnou cestou k psychickému i fyzickému zdraví. Pracuje se s body na meridiánových drahách tak, aby byla nastolena rovnováha energetického systému lidského těla.

Kdo je jejím tvůrcem?

Jejím tvůrcem je Gary Craig, který studoval na Stanfordské univerzitě. Jako osobní trenér pro dosahování lepších výkonů byl zainteresován v řešení emočních bloků, brzdících celkový úspěch. Spojil práci s psychikou klienta s prací na fyzickém těle klienta, a tím rychle dosáhl skvělých výsledků.

Moje cesta k EFT

Už více než 25 let se pohybuji v oblasti nazývané tzv. „alternativní“. Za tu dlouhou dobu jsem prošla spoustou kurzů, které učily, jak si obnovit, či upevnit zdraví. Mnohé techniky jsem používala i pro své klienty. Někdy s větším, jindy s menším úspěchem. Ale všechny měly jedno společné. Byly docela zdlouhavé.

A já jsem chtěla nalézt rychlejší cestu. Hledala jsem všude. Dokonce jsem vystudovala i Psychoterapeutickou fakultu Pražské vysoké školy, kde jsem si doplnila odborné vzdělání, ale rychlejší metodu jsem nenalezla. Až jednou ke mně přišla kamarádka a nadšeně povídala o metodě EFT. Hned mi ji předvedla a já zjistila, že TO JE ONO!!!

Tato metoda v sobě krásně spojila několikero technik, které já jsem se učila a používala jednotlivě. A ono to jde spojit!!! A funguje to nádherně: rychle, jednoduše, pro klienta relativně pohodlně. Díky  Gary Craigu.!!!!

Podrobný popis

EFT patří mezi metody energetické psychologie, která má dnes stále větší význam i mezi lékaři, psychology a psychiatry. Metoda EFT vznikla z metody TFT, psychologa dr. Rogera Callahana., který objevil spojnici mezi psychikou a tělem, kterou je náš energetický systém. Tuto metodu zjednodušil jeho žák, Američan Gary Craig. Jedná se o jednoduchou, bezpečnou a účinnou terapeutickou techniku.

Vychází z toho, že příčina všech negativních emocí spočívá v poruše energetického systému lidského těla. Je to technika, kde emoční úleva vede k úplnému fyzickému uzdravení. Fyzické tělo se nedá oddělit od psychického těla, což dnešní západní medicína dělá.

Při terapii EFT si klient stimuluje sám na svém těle vybrané akupresurní body poklepem konečků prstů pod vedením terapeuta. Ťukání na body způsobuje uvolnění energetického proudění v těle, podobně jako se opravuje přerušený tok elektrické energie v kabelech el. vedení. Dochází k doplnění energie v meridiánu, a tím i k odstranění řešeného problému.

Pokud dojde k úspěšnému odstranění všech aspektů problému, je účinek EFT trvalý. Ve většině případů je znát úleva ihned, někdy až po několika dnech po terapii. Některé komplikovanější případy vyžadují více sezení, aby byly odstraněny všechny aspekty problému.

 • Lze ji aplikovat na psychické i fyzické problémy:
 • stres,
 • únava,
 • nespavost,
 • různé druhy fobií,
 • pocity viny a bezmoci,
 • traumata,
 • malé sebevědomí,

EFT je technika nebolestivá, jemná a nemá vedlejší účinky.

 • pocit nedostatku času,
 • různé závislosti,
 • celou paletu bolestí,
 • alergie,
 • noční pomočování
 • hyperaktivita,
 • veškeré vztahové záležitosti (k lidem, k práci, k penězům).
 • Kontraindikace:
  nejsou známy

Metoda EFT často pomohla v případech, kdy ostatní metody selhaly. Je to životní dovednost pro okamžité použití v jakékoliv stresující situaci. Můžete ji používat každý den pro celkovou harmonizaci. Oceníte ji také v okamžicích, kdy Vás něco stresuje, šokuje, či prostě jen vyvede z rovnováhy.

Reference klientů

Ahoj Leni, eBook mám stažený a video s ťukáním jsem otevřela, takže vše je v pořádku. Jinak kdybych měla křídla, tak létám štěstím. Když si vybavím ty 2 obrázky ze sezení s EFT, tak vidím, jak se s mamkou objímáme a necítím křivdu ani nenávist, spíš lásku k mamce. I úsměv na mamčině tváři vnímám, že jí jde od srdce. Nemám žádné žaludeční křeče! Dýchá se mi volně! A objala jsem mamku s radostí. Leni, moc ti děkuji, udělala jsi mě šťastnou a jsem ti za to moc vděčná. Můj anděl strážný mě navedl správným směrem. Měj se moc hezky Hela

Helena Štěpánová

Je to půl roku, co jsme u Tebe byli s manželem na EFT a pracovali několik sezení. Pracujeme na sobě několik let a jakou cestu jsme ušli poměřujeme od místa, kde jsme byli. Za sebe mohu říct, že jsem šťastná, že se splnil sen Tobě – máš ráda smysluplné zkratky a EFT zkratkou je. Díky ní a pokračování v práci na sobě, (však víš – vše vede od jednoho k druhému) mohu s odstupem času šťastně zvolat – konečně se nám splnil sen! Uvěřili jsme a uvěřili nám i druzí a začaly se na nás snášet zázraky v podobě splněných přání. Tím chci říct, že je to nakažlivé, splnilo se Tobě a díky tomu pak i nám a pak i ostatním. A pomáhá to, je to jako „Až tomu uvěříte, pak to uvidíte“. Vypadá to, jako bychom si předávali tajemství. Moc děkujeme a pošli to dál …

S láskou Raduš a Tom

Lenka je nejen skvělá terapeutka, a to jak duše, tak i těla – ale úžasná i lektorka. Kurz má spád, Lenka skvěle vysvětluje techniku a na kurzu je dostatek času si následně naučenou techniku procvičovat a učit se ji, zažít a nechat, aby se nám stala přirozenou. Byla jsem na kurzu EFT a velice doporučuji. Technika krásně funguje, univerzální použití, k rešení rozličných fyzických i psychických překážek/bloků. Po dlouhé době kurz, který opravdu stál za to! Lence moc děkuji.

Ivona Dostálová