Otékají mi nohy. Co s tím?

Otékají mi nohy. Co s tím?

Podívejme se na otoky z pohledu psychosomatiky. Na pomoc si vezmeme lymfatickou masáž a metodu EFT.

Stále častěji ke mně na masáž chodí klienti s problémem oteklých nohou. Je to nepříjemné, nohy vnímají jako těžké a nepohyblivé. Vědí, že po lékařské stránce to může být problém se srdcem nebo ledvinami. Proto svoje otékání už většinou řešili se svým lékařem. Mnohdy se potvrdilo, že je nemocné srdíčko nebo ledviny a byla nasazena alopatická léčba.

Ale co když nohy otékají dál?

Jako další pomoc přicházejí zkusit lymfatickou masáž. Co to je?

Lymfa je mezibuněčná tekutina, která přes lymfatické uzliny odvádí z těla škodlivé látky a proto je tato masáž především detoxikací organizmu. Bohužel lymfa nemá svůj vlastní pohon, jaký má třeba krevní systém v podobě srdce.  Do pohybu se dostává většinou pohybem svalů.

Ano, lymfatická masáž nohám vždy pomůže. Jenže to není napořád. Musí se opakovat alespoň jednou týdně. A otok se vrací. Pracujeme totiž pouze na fyzickém těle.

A tady přichází na řadu psychosomatika a metoda EFT.

Zkusme se tedy spolu na otok nohou podívat z pohledu psychosomatiky, která zastává názor, že nemoc je řečí naší duše. Tedy, že mezi tělem, myslí a duchem, které se nacházejí ve vnějším prostředí, neexistuje oddělenost.

Při použití metody  EFT si musíme uvědomit, že hledáme něco, co se stalo v dětství, přibližně ve věku od 0 do cca 6 let. Co to bylo za tak silnou emoci, že nám v dospělosti vytváří oteklé nohy?

Samozřejmě si v terapii každý najde přesně ten svůj případ, kdy se emoce usadila v malém človíčku. Proto je i řešení u každého odlišné.

Metoda EFT si s tím umí poradit.

Obecně se dá naznačit, v čem může být psychosomatický problém. Pokud se vás to týká, zkuste si tipnout.

Otok: zvětšení objemu napovídá: potřebuji ochranu. Před čím se potřebovalo dítě chránit?

Zadržování vody: opuštěnost. Kdy se cítilo opuštěné?

Lymfatický systém: je potřeba se v životě přeorientovat na lásku a radost. Kde dítěti v dětství chyběla radost a láska?

Ledviny: proměnlivost, nejistota. K nemoci ledvin vede souhrn emocí, jako je kritika, křivda, odsuzování, hněv, zloba, uraženost a nenávist spojená se silným zklamáním a pocitem neúspěchu. Kdy něco takového dítě zažilo, že se mu dnes v dospělosti zdá, že je věčný smolař? Může se také jednat o strach z budoucnosti, ze své finanční situace, skleslost a nechtění žít v tomto světě. A také o přílišnou zodpovědnost. Co důležitého muselo dítě dělat a ještě na to nebyl ten pravý čas?

Srdce: zahlcení, neuspokojená láska k sobě, druhým, okolnímu světu, samotnému životu. Dítě zažilo nedostatek lásky k sobě a ostatním. V lásce jim brání zakořeněné křivdy, žárlivost, lítost a zármutek, strach a hněv, cítí se osamělí nebo se osamělosti bojí.

Noha obecně: znehodnocení sama sebe a malá pružnost odrážejí to, jak kráčíme životem. Může jít o silný strach z budoucnosti, strach nebo nechtění kráčet životem vpřed, neexistence životního cíle nebo nesprávně zvolený směr. Kdopak dítěti určoval směr života podle sebe?

Od kolen dolu: odpor postupovat a posouvat se kupředu, touha utíkat od svých záležitostí. Proč asi?

Kotník: podceňování své flexibility, neschopnost pohnout se kupředu ve vztahu, kariéře, nebo situaci. Kde se dítě naučilo tohle špatné chápání sebe sama?

To je jen malá inspirace pro ty z vás, kteří se chcete zbavit otoků a znáte metodu EFT a už „ťukáte“.

Ostatní se mohou inspirovat na mých webových stránkách www.blahulenka.cz

A všichni můžete přidat svou vlastní pomocnou ruku a udělat si lymfatickou masáž končetin, kterou zvládne snad každý .

Odkaz na video s masáží máte tady: https://youtu.be/S9PkieIibpA

 

Lenka Blahutová
Jsem terapeutkou těla i duše. Pomáhám svým klientům ozdravit jejich těla masážemi a jejich duše vyladit hravou formou psychoterapie, převážně metodou EFT. Jsem autorkou eBooků "Omlazovací masáž obličeje" a "Pořádek v hlavě? S EFT hravě!" www.blahulenka.cz
Komentáře